close
تبلیغات در اینترنت
خرید هاست
قرارداد بيمه مسئوليت شركتهاي حمل و نقل بين المللي كالا
درباره وبلاگ

برای اشنایی با قراردادها و نامه های اداری مجموعه ای را در این وبلاگ اماده کرده ایم که انشاا... مورد قبول واقع شود.
نویسندگان
ورود به سايت
نام کاربری:
رمز عبور :
موضوعات مطالب
تبادل لینک هوشمند
تبادل لینک هوشمند : برای تبادل لینک ابتدا مارا با عنوان پرسيوس ( نفيس ) وآدرس http://precious.rozblog.com لینک نمایید سپس مشخصات لینک خود را در زیر نوشته . در صورت وجود لینک ما در سایت شما لینکتان به طور خودکار در سایت ما قرار میگیرد.

عنوان :
آدرس :

لينك دوستان
آمار
» افراد آنلاین : 1
» بازدید امروز : 31
» بازدید دیروز : 14
» هفته گذشته : 45
» ماه گذشته : 131
» سال گذشته : 1,643
» کل بازدید : 40,308
» کل مطالب : 51
» نظرات : 0
» تعداد اعضا : 1
» امروز : سه شنبه 20 آذر 1397

تبلیغات

عضویت سریع

قوانین سایت

کد امنیتی :
مطالب پر بازدید
آرشيو مطالب
پيوندهاي روزانه
نظر سنجی
خبر نامه
برای دریافت مطالب جدید عضو خبرنامه شوید
پرسیوس
RSS

Powered By
Rozblog.Com

تبلیغات

تبلیغات
قرارداد بيمه مسئوليت شركتهاي حمل و نقل بين المللي كالا

بسمه تعالي
دستورالعمل تنظيم و صدور بارنامه‏ هاي متحدالشكل FBL
قرارداد بيمه مسئوليت شركتهاي حمل و نقل بين المللي كالا (فورواردر) براساس شرايط بارنامه حمل چند شيوه اي فياتا (FBL)

به موجب قرارداد بيمه بارنامه هايFBL منعقده فيمابين انجمن شركتهاي حمل و نقل بين‏المللي ايران و شركت سهامي بيمه ايران :‌
مسئوليت صادركنندگان كليه بارنامه هاي FBL كه از تاريخ 10/12/1384 صادر ميشوند براساس
مفاد شرايط بارنامه هاي FBL به بهترين وجه ممكن بيمه شده است . بديهي است عمل به وظايف و تعهدات صادركنندگان اين بارنامه‏ها ( مانند هر قرارداد بيمه ديگر ) ضامن ايفاي تعهدات بيمه‏گر خواهد بود .
شركت كارگزاري بيمه .......... ‌كه از اين پس در اين دستورالعمل " .............. " ناميده مي شود بعنوان كارگزار بيمه‏ هاي انجمن انتخاب گرديده و در حدود وظايف محوله و توافقات انجام شده با بيمه‏ گر امور اجرائي اين طرح را برعهده خواهد داشت .  
از آنجا كه قرارداد بيمه فوق الذكر توسط انجمن و به نمايندگي از طرف شما امضاء شده است لطفاً هميشه هر خواسته يا خسارتي را فقط به انجمن يا شركت  ......... اطلاع دهيد و در صورت مواجه با سوال يا ابهام يا مساله‏اي حسب مورد با انجمن يا ........... تماس حاصل نموده و دركسب اطلاع و راهنمائي لازم ترديد نفرماييد . در جهت ايفاي وظايف و تعهداتي كه به موجب قرارداد بيمه مذكور به عهده شركت‏هاي حمل و نقل( بيمه‏ گزاران ) مي باشد رعايت دقيق و انجام به موقع نكات اين دستورالعمل به حفظ حقوق بيمه‏ گزاران كمك موثري خواهد نمود :
1- شركتهاي حمل و نقل تعداد بارنامه هايFBL مورد نياز خود را طبق پيوست شماره 1 دستورالعمل از انجمن درخواست و هزينه خدمات ماشينی و اداری را ( كه بابت تهيه ,‌ تكثير و توزيع فرمهاي متحدالشكل بارنامه هاي FBL ‌ تعلق مي‏گيرد ) به انجمن پرداخت و ذيل همان فرم مراتب دريافت بارنامه را گواهي مي نمايند .
2- شركتهاي حمل و نقل بايستي از بارنامه هايFBL واگذار شده به ايشان مراقبت نموده و از واگذاري بارنامه هايFBL سفيد به اشخاص حقيقي يا حقوقي ديگر اكيداً خودداري نمايند (‌ به همان نحو كه آژانس‏ های هوائی از بليط‏ های  stock خود مراقبت مي نمايند ) .
توجـه : شركتهاي حمل ونقل بين المللي كه مستقيماًبا صادركننده ، وارد كننده يا صاحب كالا طرف قرارداد ميباشند (حتي اگر كرير باشند)  بعنوان فورواردر عمل مي نمايند از اينرو ميبايست بارنامه حمل صادر و به صاحب كالا تسليم نمايند . البته ايفاي تعهدات بيمه گر در قالب بارنامه FBL صادره مشروط به بيمه بودن راهنامه CMR خواهد بود . در اين خصوص به شركتهاي حمل و نقل بين المللي ايراني توصيه ميشود به مصوبه يكصد و سيزدهمين شورايعالي هماهنگي ترابري كشور مراجعه و مواد مورد نظر را به دقت مطالعه فرمايند. و قطعا در قبال دريافت اصل راهنامه كرير به نفع خود مبادرت به صدور و تسليم بارنامه FBL به صاحب كالا نمايند.
3- شركتهاي حمل و نقل ميبايست توجه نمايند كه در مقابل صاحبان كالا اعم از صادر كننده يا
وارد كننده و غيره بعنوان متصدي حمل و نقل عمل مي نمايند و مشتري در هر صورت متصدي حمل را مسئول مي شناسد لذا توصيه مي شود در مورد انتخاب شركت كرير ، نوع وسيله حمل ، بارگيري و حمل كالاهاي سريع الفساد ملاحظات عرف مدنظر قرار گيرد.
4- شركتهاي حمل و نقل بايستي قبل از اقدام به حمل كالاي " با ارزش اظهار شده " (مبلغي بالاتر از ‌تعهد براي هر كيلوگرم از وزن ناخالص كالا بيشتر از 2 SDR  يا بازاي هر بسته 67/666 SDR هر كدام كه بيشتر باشد ) نسبت به بيمه نمودن ارزش مازاد كالا طبق فرم پيوست شماره 4 ‌قرارداد اقدام و فرم تكميل شده را براي ................. ارسال نمايند و در موعد مقرر به اضافه حق بيمه متعارف حق بيمه مازاد ارزش را نيز پرداخت فرمايند. بديهي است در صورت عدم تمايل به پوشش بيمه مازاد مي بايست تأييديه كتبي و رسمي صاحب كالا مبني بر انصراف از مطالبه بيش سقف تعهدات نرمال FBL را اخذ نمايند..
5- شركتهاي حمل و نقل بايستي گزارش بارنامه هاي FBL صادره خود در خاتمه هر ماه ميلادي را , با تكميل فرم پيوست شماره 3 قرارداد حداكثر تا روز دهم ماه ميلادي بعد براي انجمن ارسال و حق بيمه مربوطه را پرداخت نمايند .
     توجـه :‌ شركتها مي بايستي براساس بخشنامه هاي داخلي انجمن , گزارش فوق الذكر را در خاتمه هر هفته براي انجمن ارسال نمايند . بهرحال گزارش كامل ماهانه ( شامل بارنامه‏هاي صادره از اول تا آخر هر ماه ميلادي ) مي بايستي تا قبل از روز دهم ماه بعد به انجمن تحويل شده باشد .  
1/5- چنانچه بنا به عللي بارنامه اي ابطال شود بايستي تمام نسخ بارنامه باطل شده به ضميمه پيوست شماره 2 دستورالعمل براي " انجمن " ارسال شود .
2/5- چنانچه بارنامه اي مفقود شود شركتهاي حمل و نقل بايستي فرم تعهدنامه (پيوست شماره 3 دستورالعمل ) را تكميل و اصل آن را براي ......... ارسال نمايند .
6- شركتهاي حمل و نقل بايستي حق بيمه بارنامه هايFBL صادره خود در هر ماه ميلادي را براساس
هر تن وزن ناخالص كالا به مبلغ ........ ريال ( حداقل حق بيمه براي هر بارنامه FBL مبلغ ......ريال ) محاسبه و حداكثر تا روز دهم ماه ميلادي بعد , معادل ريالي آن را به حساب جاري شماره 33029039 انجمن شركتهاي حمل و نقل بين المللي ايران نزد بانك تجارت- شعبه ملائك (كد 050) واريز و رسيد بانكي مربوطه را به انجمن تحويل و رسيد دريافت نمايند.
توجه : حق بيمه اصولاً بايستي همزمان باصدور بيمه نامه (دراينجا صدور بارنامه)به بيمه گرپرداخت شود. از جمله تسهيلاتي كه در طرح بيمه بارنامه هاي FBL  براي شركتهاي حمل و نقل اخذ شده ‌موافقت بيمه گر با پرداخت حق بيمه بارنامه صادره ازاول تاسي‏ام ( يا سي ‏و يكم ) هر ماه ميلادي، تا روزدهم ماه ميلادي بعد مي باشد از اينرو عدم پرداخت حق بيمه درفرجه زماني مذكور مسئوليت جبران خسارت وارده را متوجه شركتهاي حمل و نقل مي نمايد . هر چند در نهايت تأديه حق بيمه هاي معوقه  به عهده شركتهاي حمل و نقل خواهد بود و بايستي تسويه بشود .
    7- به حق بيمه بارنامه‏هاي حمل كالا با " ارزش اظهار شده "(‌ تعهد براي هر كيلوگرم از
وزن ناخالص كالا بيشتر از2 SDR يا هر بسته 67/666 SDR هر كدام بيشتر باشد ) علاوه بر مبالغ حق بيمه طبق بندهاي فوق الذكر ، حق بيمه اضافي برابر 2 در هزار مازاد حداكثر ارزش مندرج در شرايط بارنامه هاي FBL نيز تعلق مي گيرد كه به شرح ذيل محاسبه خواهد شد :
الف - ابتدا ارزش كالا به ماخذ هر كيلوگرم از وزن ناخالص آن معادل 2 SDR هر بسته 67/666 SDR  محاسبه و ارزش بالاتر مشخص شود ( هر SDR تقريباً برابر 35/1 دلار است ولي نرخ دقيقتر آنرا در هنگام صدور بارنامه با ارزش اظهار شده بايد از بانك مركزي استعلام نمود ) .
توضيح : طبق بند 4/8 شرايط بارنامه وقتي كه كانتينر ، پالت يا لوازم حمل و نقل مشابه آن كه خود حاوي چند بسته يا واحد كالاست براي حمل ، بارگيري شده و در سند حمل به تعداد بسته ها يا واحدها قلم به قلم اشاره شده باشد هر كدام از آنها يك بسته يا واحد كالا تلقي ميشود در غير اينصورت هر پالت يا كانتينر يك بسته محسوب خواهد شد .
ب - مبلغ معين شده در بند الف( به دلار ) را با ارزش اظهار شده ( به دلار ) كه قرار است در بارنامه درج گردد مقايسه و چنانچه كمتر از مبلغ اظهار شده باشد اختلاف ايندو مبلغ در عدد 2 ضرب و حاصل آن بر 1000 تقسيم گردد . عدد بدست آمده اخير مبلغ حق بيمه اضافي خواهد بود .
ج - مبلغ حق بيمه اضافي ( به دلار ) بايستي در نرخ تسعير اعلام شده ضرب و حق بيمه اضافي علاوه بر حق بيمه معمول به ريال ، به انجمن پرداخت شود . ضمناً ارزش اظهار شده كالا و مبلغ حق بيمه اضافي بايستي درگزارش بارنامه‏هاي صادره در ستونهاي مربوطه درج شود .
توضيح : در خصوص محمولات گروپاژ با ارزش اظهار شده , بايستي ارزش هر كيلوگرم از وزن ناخالص هر محموله , با حداكثر مسئوليت براساس ماده 8 "شرايط بارنامه"  مقايسه شود .
توجـه ويژه :
نرخ تسعير ارز مورد تاييد بيمه‏گر در حال حاضر برابر با هر دلار 000ر9 ريال مي باشد ولي هرگاه نرخ جديدي از طرف بيمه‏گر اعلام شود نرخ جديد به موقع توسط انجمن به كليه شركتهاي حمل و نقل اعلام و ملاك عمل قرار خواهد گرفت .
8- شركتهاي حمل و نقل ميبايستي در صورت اطلاع از حوادث منجر به خسارت به كالای موضوع بارنامه هاي FBL، در خصوص انجام اقدامات لازم به شرح ذيل توجه هاي لازم و ضروري را به شركتهاي كرير زير مجموعه خود ارائه نمايند :
     الف- در محل وقوع حادثه حداكثر سعي و كوشش جهت جلوگيري از توسعه خسارت وارده به كالاي موضوع بارنامه بعمل آيد . بهمان  نحو كه هر شخص از اموال خود مواظبت مي نمايد .
  ب- وقوع حادثه به اطلاع مقامات انتظامي و يا مراجع ذيصلاح برسد و از آنان درخواست تنظيم   گزارش شود .
  ج- در صورت وقوع حادثه در خارج از كشور بايستي ترتيبي اتخاذ شود كه حتي‏الامكان يكي از كارشناسان صلاحيت‏دار بين المللي ,‌ مانند نمايندگان " ............." از كالاي خسارت ديده  در محل وقوع حادثه بازديد كرده و در مورد علت و چگونگي حادثه و ميزان خسارت گزارش تهيه نمايند . چنانچه در محل حادثه امكان بازديد كالا توسط كارشناس مستقل وجود ندارد بايستي از نزديكترين گمرك خواسته شود تا از كالا بازديد و ميزان دقيق خسارت را مشخص نمايند گزارش گمرك بايستي به تاييد كنسولگري جمهوري اسلامي ايران برسد . در ضمن لازم است كه به تعداد كافي عكس يا فيلم از كالاي خسارت ديده تهيه شود .
9- اقداماتي كه شركت هاي حمل و نقل صادر كننده بارنامه FBL در صورت اطلاع از حوادث بايستي انجام دهند به شرح ذيل است :
الف - بلافاصله و يا حداكثر ظرف مدت پنج روز ( بدون احتساب تعطيلات رسمي) پس از اطلاع از وقوع حادثه مراتب را با استفاده از نمابر به " ......... " اعلام نمايند .
1/ الف - اعلام وقوع حادثه در داخل كشور طبق فرم پيوست شماره 1/5 قرارداد (‌كه متعاقباً هماهنگي لازم جهت اعزام كارشناس بيمه به محل حادثه , توسط " ا............... " به عمل خواهد آمد )  .
2/ الف - اعلام وقوع حادثه در خارج از كشور طبق فرم پيوست شماره 2/5  قرارداد .
3/ الف - چنانچه پس از رسيدن كالا به مقصد ( خارج از ايران ) در آن خسارت يا كسري مشاهده
شود بايستي مراتب طي فرم پيوست شماره 2/5 قرارداد به " .........." گزارش شود . در ضمن از گيرنده كالا خواسته شود تا جهت اثبات ادعاي خود از يكي از كارشناسان صلاحيتدار بين المللي بخواهند تا درخصوص علت و چگونگي و ميزان دقيق خسارت گزارش تهيه نمايد . چنانچه در مقصد كارشناسان صلاحيتدار بين المللي وجود نداشته باشد گزارش مقامات ذيصلاح ( از جمله گمرك در صورتيكه به ‌ميزان دقيق خسارت اشاره شده باشد ) جايگزين گزارش كارشناس خواهد شد .
ب - صرفاً و بطوركلي وقوع حادثه و آسيب ديدگي يا سرقت يا ...... كالا را گواهي كند ولي به هيچ عنوان نبايد نسبت به ميزان و مقدار و چگونگي خسارت بدون موافقت بيمه گر قبول مسئوليت نمايد مگر اينكه مسئوليت ، بدون قبول وي نيز محرز بوده باشد . در غيراينصورت بيمه‏گر ميتواند از پرداخت خسارت مربوط به مسئوليت پذيرفته شده خودداري نمايد .
10– شركتهاي حمل و نقل بايستي اسناد و مدارك زير را در مورد خسارت تهيه و در اختيار"  ............ "  قرار دهند :
اصل بارنامه FBL .
اصل راهنامه CMR يا هر سند حمل كريري ديگري كه صادر شده است  .
اصل يا فتوكپي برابر با اصل گزارش مقامات انتظامي محل وقوع حادثه .
اصل قرارداد حمل كالا فيمابين شركت حمل و فرستنده ( مندرج در بارنامه ) .
اصل گزارش كارشناس يا شركت بازرسي مستقل مبني بر چگونگي بروز حادثه و ميزان خسارت وارده .
فتوكپي بيمه نامه باربري كالا ( در صورت وجود ) .
عكس يا فيلم در ارتباط با حادثه ( در صورت امكان ) .
اصل صورتحساب هزينه‏هايي كه احتمالاً براي نجات كالا وجلوگيري از توسعه خسارت انجام شده و تشريح اقداماتي كه بعمل آمده است .
اصل سند و ادعاي خسارت توسط مطالبه كننده ( خواهان ) .
اصل يا رونوشت برابر اصل صورت مجلس گمركي .
اصل يا تصوير برابر اصل شده (توسط صادر كننده) فاكتور خريد و صورت بسته بندي كالا .
فتوكپي اظهار نامه كالاي خروجي يا پروانه ترانزيت .
اصل گواهي كسر تخليه ( در صورت احراز گواهي كسر تخليه )‌ .
11- به شركتهاي حمل و نقل توصيه مي شود كه موارد زير را به كاركنان ذيربط خود و شركتهاي حمل و نقل ديگري كه در طول عمليات حمل به نحوي از خدمات آنها استفاده ميكنند آموزش داده و  متذكر شوند :
 الف-  چنانچه پس از رسيدن كالا به مقصد در آن خسارت مشاهده شود بايستي سريعاً مراتب خسارت وارده توسط تلفن يا فاكس به اطلاع شركتهاي حمل و نقل رسانده شود .
ب -  هزينه نجات و جلوگيري از توسعه خسارت فقط در ارتباط با هزينه انجام شده در رابطه با نجات كالا مي باشد كه با ارائه مدارك مستند ( از جمله اصل فاكتور كه در آن تاريخ و شماره و مهر و امضا دقيقاً مشخص شده باشد ) توسط بيمه گر قابل پرداخت مي باشد .  لذا شايسته است در اين مورد تذكرات لازم ارائه و توجه شود كه هزينه هاي انجام شده در ارتباط با وسائط مورد استفاده در عمليات حمل و نقل مورد قبول بيمه گر نمي باشد .

پيوست شماره 1 (دستورالعمل تنظيم و صدور بارنامه)
قرارداد بيمه مسئوليت موسسات حمل و نقل بين المللي كالا ( فوروارد ) بر اساس شرايط بارنامه حمل چند شيوه اي فياتا ( FBL )- فرم درخواست بارنامه FBL
 
تاريخ :
شماره :

به : انجمن شركتهاي حمل و نقل بين المللي ايران
از : شركت حمل و نقل بين المللي .........................

موضوع : درخواست بارنامه FBL 

با سلام ,‌
خواهشمند است تعداد ...............  فقره بارنامه FBL را در ازاء دريافت وجه آن به آقاي /خانم ...................... نماينده اين شركت تحويل نمايند .

                                                    شركت حمل و نقل بين‌المللي
                                                   .........................................
تائيد دريافت :
بدينوسيله گواهي ميشود كه تعداد ..............  فقره بارنامه FBL از شماره سريال ........................االي ........................... در تاريخ .................... تحويل اينجانب نماينده شركت .................................................... گرديد .
                                     
                                                            با احترام
                                                              نام
                                                             امضا
پيوست شماره 2 (دستورالعمل تنظيم و صدور بارنامه)
قرارداد بيمه مسئوليت موسسات حمل و نقل بين المللي كالا ( فورواردر ) بر اساس شرايط بارنامه حمل چند شيوه اي فياتا FBL )  )- فرم اعلام بارنامه هاي ابطالي
 
تاريخ :
شماره :

انجمن شركتهاي حمل و نقل بين المللي ايران

موضوع : بارنامه هاي  ابطالي

با سلام , ضمن ارائه تعداد  ............  فقره نسخ كامل بارنامه هاي ابطالي شامل  ............................. برگ
 به شماره هاي زير :
1-
2–
3-
4-
بدينوسيله درخواست ابطال آنها را دارد  . 
                                     با احترام
                                                                شركت حمل و نقل بين‌المللي ............................
رونوشت :
‌شركت كارگزاري بيمه ........... .
پيوست شماره 3 (دستورالعمل تنظيم و صدور بارنامه)
قرارداد بيمه مسئوليت موسسات حمل و نقل بين المللي كالا ( فورواردر ) بر اساس شرايط بارنامه حمل چند شيوه اي فياتا ( FBL )- فرم اعلام بارنامه هاي مفقودي
تاريخ :
شماره :
شركت كارگزاري بيمه ............
موضوع : تعهدنامه در قبال بارنامه هاي FBL  مفقودي
با سلام ,‌ به استحضار مي رساند تعداد ...............  فقره بارنامه واگذار شده به اين شركت به شماره هاي زير مفقود شده است :‌
1 –
2 –
3-
بدينوسيله تعهد مي نمائيم در صورت پيدا شدن بارنامه هاي مذكور , سريعاً آنها را جهت ابطال به انجمن اعاده و در صورت بروز هر گونه سوء استفاده اي از بارنامه هاي مذكور كه موجب خسارت وارده به اشخاص ثالث شود اين شركت كليه خسارات مزبور را تقبل و تامين نمايد . خواهشمند است دستور فرمائيد برابر مقررات كليه اقدامات لازم را در اين خصوص معمول فرمايند .
                                                                            با احترام
                                                                                  نام دارنده امضاء مجاز
                                                                                     مهر و امضا
رونوشت :
انجمن شركتهاي حمل و نقل بين المللي ايران.


درباره : قرارداد ,
امتیاز : | نظر شما :
برچسب ها : قرارداد بيمه , بيمه مسئوليت شركتها , قرارداد بيمه حمل و نقل ,
تعداد بازدید : 130

نوشته شده در چهارشنبه 05 شهريور 1393 توسط پرسيوس| لينك ثابت |

نظرات وبلاگ
نام شما :
آدرس وب سایت :
پست الکترونیک :
ایمیل * (برای عموم نمایش داده نخواهد شد)
پیام شما :
شکلک ها :
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
:
نظر خصوصی
کد امنیتی :
:
عناوين آخرين مطالب ارسالي
صفحات دیگر